چه زمانی باید صفحه کلاچ را تعویض کنیم؟ + ویدیو

یکی از قطعات مهمی که باعث به حرکت درآمدن خودرو می شود می توان به کلاچ اشاره کرد. کلاچ قطعه ای است که باعث می شود دنده ها یکی پس از دیگر در سر جای خود قرار بگیرند. در اصل کلاچ وسیله ای است که انتقال نیرو از موتور به گیربکس را قطع یا وصل می نماید. اما این قطعه از خودرو مانند هر وسیله ی دیگری تاریخ مصرفی دارد و به علل های گوناگونی نیاز به تعویض یا رگلاژ آن داریم. با ما همراه باشید تا در مورد زمان تعویض صفحه کلاچ و نشانه های ایراد صفحه کلاچ آشنا شویم.

 

زمان تعویض صفحه کلاچ

 

مسئله ای که در رابطه با صفحه کلاچ خودرو وجود دارد، عدم تعیین زمان دقیق برای تعویض آن است. این مسئله ارتباط مستقیمی به نحوه ی رانندگی شما با خودرو و جاده ای که در آن رانندگی می کنید دارد. به همین علت است که نمیتوان زمان تعویض آنرا دقیق گفت.

 

با توجه به تجربه تعمیرکاران و رانندگان میتوان مشخص کرد که صفحه کلاچ باید در چه بازه ای از کارکرد تعویض شود. به نظر کارشناسان خودرو ، زمان تعویض صفحه کلاچ برای خودرو هایی که درون شهر و مسیر های پر ترافیک در تردد هستند ، باید هر ۲۰ الی ۴۰ هزار کیلومتر رانندگی از صفحه کلاچ بازدید شود. اما در صورتی که در جاده های برون شهری و کم ترافیک در تردد هستید ، معمولا هر ۴۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر نیاز به رکلاژ و یا تعویض صفحه کلاچ خواهید داشت.

مسئله مهمی که باید در نظر داشت این است که نوع رانندگی و کیفیت صفحه کلاچ در طول عمر آن نقش بسیار موثری دارد. مواقعی هست که حتی پس از طی مسافت ۱۵۰ هزار کیلومتری نیز ، نیاز به تعویض صفحه کلاچ نبوده است. اگر رانندگی شما به گونه ای باشد که کلاچ کمتر درگیر باشد ، نیازی به تعویض صفحه کلاچ نخواهیم داشت.

 

 

 

نشانه های خرابی صفحه کلاچ و علائم تعویض آن

 

مسلم است که اگر صفحه کلاچ شما خراب شود ، خودروی برای حرکت دچار مشکلات متعددی خواهد شد. در لیست زیر ما نشانه های واضحی که به شما نشان می دهد زمان تعویض صفحه کلاچ فرارسیده است را ، آورده ایم. امیدواریم که با کمک این موارد بتوانید قبل از رسیدن آسیب های سنگین به خودرو جلوگیری نماید.

 

  • یکی از نشانه هایی که به شما می گوید وقت تعویض صفحه کلاچ است ، سنگین کار کردن خودرو میباشد. اگر ماشین شما گاز زیادی می خورد اما شتاب خوبی ندارد، احتمالا صفحه کلاچ آن دچار مشکل شده و باید هرچه زود تر به آن رسیدگی کنید.

 

  • دومین موردی که میتوان به آن اشاره کرد این است که اگر برای حرکت خودرو از حالت ساکن به حرکت نیاز دارید تا گاز بیشتری اعمال کنید تا خودرو راه بیوفتد ، به احتمال زیاد صفحه کلاچ شما تمام شده و نیاز به تعویض آن دارید.

 

  • اگر دنده های خودرو به درستی جا نمی رود ، می توان یکی از علت های آنرا تمام شدن صحه کلاچ نام برد.

 

  • در حالتی که خواستیم ماشین را از حالت سکون به حرکت درآوریم و شاهد لرزشی غیر عادی شدیم، به احتمال خیلی زیاد این میتواند نشانه ای برای تعویض صفحه کلاچ شما باشد.

 

  • یکی دیگر از نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ سفت شدن آن است. البته این مشکل می تواند به از رگلاژ در آمدن مرتبط باشد. بنابراین قبل از تعویض صفحه کلاچ حتما یکبار آنرا رگلاژ کرده و اگر پس از آن به هر شکلی درست نشد ، اینبار اقدام به تعویض صفحه کلاچ کنید.

 

  • یکی از روش های پرکاربردی که توسط تعمیرکاران بسیار مورد استفاده قرار میگیرد حرکت با دنده دو است. به این گونه که در حالت سکون خودرو را به جای دنده یک روی دنده دو قرار میدهید سپس به آرامی پایتان را از روی کلاچ بر میدارید اگر خودرو شورع به حرکت کرد این علامت نشان دهنده تمام شده صفحه کلاچ است اما در صورتی که ماشین خاموش شد ، نشان دهنده سالم بودن صفحه کلاچ شما میباشد.

 

  • یکی دیگر از دلایلی که به خرابی یا تمام شدن صفحه کلاچ اشاره دارد عدم عملکرد قابل قبول صفحه کلاچ در سربالایی ها میباشد. اگر خودرو ی شما در سربالایی ها به اصطلاح کم آورد و نتوانست از مسیر به خوبی عبور نماید ، می توان گفت که صفحه کلاچ تمام شده و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

در انیمیشن زیر نحوه ی کارکرد کلاچ را می بینیم.

 

نحوه ی کارکرد صفحه کلاچ

 

امیدواریم که این موارد به شما جهت تست و عیب یابی صفحه کلاچ کمکتان کرده باشد. در صورتی که نیاز به تعویض صفحه کلاچ داشتید ، میتوانید برای تهیه آنرا به لوازم یدکی شهریاری واگذار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *